SEPET 0

Bilgi Bankası

VDS Hosting Nedir ?

VDS Hosting Nedir ?

VDS Nedir?

Bilgisayar teknolojisinin hızla ilerlemesiyle neredeyse evlerdeki tüm bilgisayarlar yüksek kalitede ve özelliklerle donatılarak kullanılmaktadır. Sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlar farklı amaçlar ile kullanılabilmektedir.

İngilizce ’de VDS ( virtual dedicated server )kısaltması olarak kullanılır. Türkçe ’de ise ( Özel Sanal Sunucu ) olarak bilinir. VDS oldukça yararlı bir ekipmandır. Günümüzde birçok işi kolaylaştırdığı bilinmektedir.  VDS sunucuları bir bilgisayar gibi düşünülmeli fakat içerisinde birden fazla sanal sunucu barındırdıkları için bir bilgisayarı çoğaltılmış gibi düşünebilirsiniz. Teknoloji dilinde buna sanal sunucu adı verilmektedir.  Sanallaştırma teknolojisi sayesinde bir sunucu içerisine ek sanal sunucular da oluşturulmaktadır. Fiziksel müdahalelerde bulunarak sanal sunuculara takviye parçalar eklenerek güçlendirilmesi sağlanıyor. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; 20 GB’lık bir RAM ile HDD bulunan sanal sunucuyu 2 GB RAM ya da 4 GB RAM ile bölerek çoğaltabiliyoruz. Yani 2 GB RAM ile 4 tane 512 mb ramli sanal sunucu oluşturulabilir. Bu 4 tane bilgisayar demektir.  Tabi bunu oluştururken CPU sınırlandırması yapabilir. Harddisk’i bölebilirsiniz.

VDS’ler donanım tabanlı sanallaştırma teknolojisi sınıfına girmektedir. Yine Sanallaştırma hem yazılım sal hem de donanımsal kategorilere ayrılmaktadır.  Yukarıda bahsettiğimiz RAM, HDD ve CPU parçalarını, Virtuallization programı ile bölerek birden fazla bilgisayar oluşturabilmektesiniz.  Sanal olarak kurulan bu VDS’lerin bildiğiniz bilgisayardan bir farkı yoktur.  Sadece sanal oldukları için fiziksel olarak görünmezler. Gerçek bir bilgisayardan hiçbir farkları yoktur. Birden fazla işletim sistemi kurulabilir, birbirinden farklı zamanlarda kapatılabilir, açılabilir şekildedir. Örneğin 10 tane sanal sunucu barındıran bir VDS’nin 5 tanesini kapatabilir, diğer 5 tanesini aktif şekilde kullanabilirsiniz.

Virtual Dedicated Server ( VDS ) birçok alanda bizlere inanılmaz kolaylıklar sağlamaktadır. Bunlara değinecek olursak, sunucu maliyeti minimum seviyeye iner. Bir VDS’ de farklı işletim sistemleri kurulabilir. Ayrı ayrı yedeklenme alınabilir. Yedeklemeler ayrı ayrı geri yüklenebilir. Sistem gereksinimleri artırılarak sanal sunucu sayıları artırılabilir. Oluşturduğunuz bir sunucuya verdiğiniz özelliklerin dışında kullanım olmaz. Örneğin 2 GB RAM verilmiş ise 3 ya da 4 GB ram kullanımına izin vermez. Belirttiğiniz CPU’yu aşmaz.  Fiziksel bir bilgisayar gibi düşünülebilir istenildiğinde her türlü fiziksel müdahalede bulunulabilir.  Fiziksel sunucular gibi fazla yer kaplamaz. Örneğin 10 tane bilgisayarın kapladığı alan ile 1 tane sunucunun verdiği 10 sanal sunucu aynı alanı kaplamaz.  VDS’ler VPS’lere göre daha hızlıdır. Bir VDS sunucusuna bulaşan virüs diğer sunuculara bulaşmaz. Birbirinden tamamen farklıdır.  Sunucu yönetimi tek bir noktadan RDP ile yönetilebilir.

VDS’ler genellikle büyük sistemlere sahip firmalar tarafından kullanılmaktadır. Oluşturduğunuz her sunucunun farklı IP’lere sahip olması özellikleri içerisindedir.  En çok Hyper-V yazılımı ile kullanılır. Ardından VmwareEsx, VmwaeEsxi gibi yazılımlar tercih edilmektedir.

VDS kısaca fiziksel olmayan sadece sanal olarak kullanılan bir bilgisayar olarak düşünülmelidir. Karşınızda 1 tane PC var ve bu PC 10 tane işletim sistemi barındırıyor gibi. 

Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

 Bu dökümanı yazdır

Powered by WHMCompleteSolution